Azores – San Miguel

….. je největším z 9 ostrovů celého portugalského souostroví, a zároveň je to nejvzdálenější evropská destinace ležící v Atlantiku, cca 1500 km od Lisabonu a 3500 km od Severní Ameriky

….důvod výběru této destinace byl jednoduchý,…. synův roční, studijně – pracovní pobyt. Co více si přát, než průvodce s vlastním mopagi (automobil  Seat Ibiza tak trochu punkovém stavu a vzhledu). Vzhledem k ekonomizaci tripu jsme volili  letenky s přestupem z Prahy, ubytování jsme vybírali na airbnb. Obojí byla dobrá a bezpečná volba.

Počasí:no to je kapitola sama pro sebe. Ti dříve narození si určitě pamatují hlášení v rozhlasu, televizi atd…. tlaková níže se přesouvá atd. Klima na Azorech je ovlivněno střetáváním se studených mořských proudů od Severní Ameriky s teplými z tropických oblastí. Na vlastní kůži jsme se od prvního dne přesvědčovali o rozmanitosti počasí na ostrově. Na to že ostrov má na délku cca 60 km a na šířku cca 20 km, tak se běžně stávalo, že na jedné straně ostrova svítilo slunce, a na té druhé byla celý den mlha, kterou doplňoval déšť.

Příroda: … je hlavním důvodem, proč sem většina turistů váží cestu. Ne nadarmo se Azorům říká „ostrovy věčného jara“ stejně tak jako Madeiře. Není to zde klasická „válecí“ destinace. Byl by hřích neprojezdit ostrov křížem krážem… a to jsme díky panu mopagimu udělali. Na ostrově je vše, na co si jenom vzpomenete: hory, pláže, modré moře, termální prameny, sladkovodní jezera, čajové a ananasové plantáže ( obojí jediné v Evropě ), příjemní lidé, levná a dobrá káva, delfíni, velryby…. a takhle bych mohl ještě pokračovat.

Moře, surfing, velryby, delfíni atd: … celý ostrov je rájem surfařů. Na různých plážích potkáte spoustu ( v závislosti na podmínkách ) místních surfařů. Několikrát do roky se zde konají i mezinárodní závody a exhibice, včetně světového poháru. K těmto účelům slouží „nejprofláklejší“ pláž Santa Barbara v Ribira Grande.
Velryby, to je další zážitek, za kterým se vyplatí cestovat na konec Evropy. Na malém gumovém člunu jsme se dostali cca na 15m k velrybám. O delfínech ani nemluvím, ty se proháněli kolem nás téměř celou plavbu.

Život na ostrově atd.: … plyne tak nějak v pohodě. Lidé jsou fajn, žádný extra spěch. Většinou žijí skromně, nenáročně.